Про марки сталей для виробництва топок і печей Romotop

В останні кілька років через різке збільшення вартості природного газу в Україні з економічних міркувань суттєво збільшилось використання найбільш доступного твердого палива - деревини. З огляду на таку тенденцію серед нашого населення набирають популярність і металеві печі - каміни, які дозволяє економити, істотно зменшуючи витрати природного газу. Разом зі зростанням попиту зростає і кількість пропозицій, а зростаючий інтерес клієнтів до продукції Romotop іноді породжує прояв недобросовісної конкуренції, яка проявляється деякими учасниками ринку в оповіданнях про нібито «недостатню якість» печей та топок Romotop і в першу чергу - якість металу, з якого вони виготовлені.

Справедливості заради варто відзначити, що подібна інформація не має нічого спільного з реальністю і не забезпечена фактами, а отже - базується виключно на необізнаності в технічних аспектах, підміні понять і надання свідомо вигадані дані.

Почнемо з того, що Romotop - це компанія з більш ніж 25-ти річним досвідом у виробництві опалювального обладнання і не тільки під своїм брендом. За свою історію Romotop багаторазово виготовляв окремі моделі і навіть серії печей і камінних вставок для багатьох європейських компаній, серед яких такі поважні бренди як: Morso, Austroflamm, Brisach, Jotul (Scan), Olsberg, Cera, Tulikivi і ін. Це говорить про те , що вироблені продукти мають високу якість і компанія - виробник є надійним партнером, з яким можна довірити найцінніше - авторитет бренду. За свою виробничу історію на Romotop було вироблено вже більше 1 000 000 опалювальних продуктів і деякі з перших серійних зразків служать вже 3-й десяток років.

Для виготовлення металевих корпусів печей і топок застосовуються різні типи сталей, і кожен виробник намагається при мінімальних фінансових витратах запропонувати більш довговічну і надійну продукцію. Вибираючи матеріал для виготовлення корпусів топок і печей відповідальні виробники повинні звертати увагу на якісні характеристики і механічні властивості металу, які визначаються в першу чергу його хімічним складом, а також, враховувати призначення марки стали.

Першою ознакою якості металу є більш низький вміст шкідливих домішок, таких як сірка (S) і фосфор (P). Сталь з більш високим вмістом сірки (S) отримує властивість «красноломкості», т. Е. - при нагріванні матеріал втрачає свою міцність і в'язкість. Підвищений% вмісту фосфору (P) знижує в'язкість при знижених температурах, тобто викликає хладноломкость. Для зменшення масової частки шкідливих домішок застосовуються набагато більш сучасні технології виробництва (виплавки), що відповідно здорожує процес і підвищує якість (чистоту) стали.

Для досягнення більш високих експлуатаційних характеристик в процесі виробництва сталі в сплав додають т.зв. легирующие (від лат. ligare «пов'язувати») елементи, які покращують його фізико-механічні характеристики і певні властивості. Марганець (Mn) і кремній (Si) вводяться в процесі виплавки сталі для розкислення, вони є технологічними домішками, які присутні практично у всіх металах. Марганець підвищує межа плинності, порігхладноломкості, прокаліваемость стали, але робить сталь більш чутливою до перегріву. Зміст кремнію в складі стали до 0,6% підвищує її пружність.

З огляду на функціональне призначення обладнання, сталь для корпусів камінів і печей повинна бути досить жаростійкої (здатної чинити опір корозії і зносу в теплих середовищ), і термічно стійкою до частих теплосменам (нагрівання і охолоджування). Ці властивості в значній мірі залежать від якості виплавки і однорідності (зернистості) матеріалу. Для поліпшення якості стали в сплаві зменшують вміст шкідливих домішок, а для поліпшення однорідності використовують різні легуючі добавки, які зменшують зернистість і покращують властивості жаростійкості і термічної стійкості. До числа легуючих елементів відносяться:

  • хром (Cr) - найбільш дешевий і поширений елемент, підвищує твердість і міцність, незначно зменшуючи пластичність, збільшує корозійну стійкість
  • нікель (Ni) - покращує корозійну стійкість, підвищує міцність і пластичність
  • молібден (Mo) - збільшує красностойкость, пружність, межа міцності на розтягнення, антикорозійні властивості і опір окисленню при високих температурах
  • вольфрам (W) - утворює в стали дуже тверді хімічні сполуки - карбіди, різко збільшують твердість і красностойкость. Вольфрам перешкоджає росту зерен при нагріванні, сприяє усуненню крихкості при відпустці. Це дорогий і дефіцитний метал.
  • ванадій (V) - підвищує твердість і міцність, подрібнює зерно. Збільшує щільність стали, так як є хорошим розкислювачем, він доріг і дефіцитний
  • титан (Ti) - підвищує міцність і щільність стали, сприяє подрібненню зерна, покращує оброблюваність і опір корозії
  • алюміній (Al) - підвищує жаростійкість і окалиностойкость стали
  • мідь (Cu) - підвищує корозійну стійкість

У виробництві корпусів печей і камінних топок Romotop використовує перевірені часом європейські стали марок S235JR + N (нормалізована) і S355J0WP + N (Cor-Ten тип A). Для предметного розуміння питання якості і складу металу, який використовує Romotop, додамо до порівняння хім. склад так останнім часом популяризувати в Україні окремими учасниками ринку стали марки 09Г2С.

C

Si

Mn

P

S

Al

Cu

Ni

V

Mo

Ti

Cr

S235JR +N

0,161

0,015

0,35

0,009

0,007

0,035

0,043

0,025

0,021

0,006

-

0,039

S355J0WP+ N

0,08

0,3

0,8

0,079

0,005

0,048

0,33

0,258

0,004

0,003

0,001

0,75

09Г2С

0,12

0,5-0,8

1,3-1,7

0,035

≤0,04

-

≤ 0,3

≤ 0,3

-

-

-

≤ 0,3


Дані про хімічний склад металу S235JR + N і S355J0WP + N, які наведені в таблиці, взяті з протоколів випробувань за стандартом EN 10204, а дані про хім. складі стали 09Г2С - з відкритих джерел (ГОСТ).

Всі перераховані в таблиці марки сталей відносяться до низьковуглецевої (вміст С до 0,25%) і низьколегованих (<5% зміст легуючих елементів). Очевидно, що європейські стали S235JR + N і S355J0WP + N мають більш низький вміст шкідливих домішок і відповідно мають на порядок кращою чистотою сплаву. Для стали S235JR + N легирующими елементами є алюміній (Al), мідь (Cu), нікель (Ni), ванадій (V), молібден (Mo). Сталь Cor-Ten A (S355J0WP + N) виділяється великою кількістю легуючих елементів, серед яких: алюміній (Al), мідь (Cu), нікель (Ni), ванадій (V), молібден (Mo), титан (Ti) і хром ( Cr). Зазначені європейські марки сталей зроблені згідно стандарту EN 10025, який підготовлений Технічним комітетом ECISS / TC 10 (Європейський комітет зі стандартизації заліза і чавуну).

Приділимо увагу третьої марці стали, дані якої наведені в таблиці. Згідно відкритих джерел (ГОСТ 19282-73) сталь марки 09Г2С була розроблена і призначена для експлуатації в північних умовах, іншими словами - в умовах низьких температур (від -40 до -70 ° С) і відрізняється ця сталь лише морозостійкістю. Це визначення стандарту для стали марки 09Г2С не має нічого спільного із застосуванням її у виробництві корпусів топок або печей, а використання даного матеріалу в такого роду виробництві і подальша його надійність в експлуатації не підтверджені позитивним багаторічним досвідом. Застосування у виробництві сталі марки 09Г2С пов'язано виключно з-за її невисокої ціни і гарної зварюваності, але, вже відомі не самотні випадки з водогрійним опалювальним устаткуванням, яке «протікає» на зварних швах, що унеможливлює подальшу експлуатацію і вимагає серйозного втручання для усунення наслідків . Сумнівно стверджувати і більш того щось гарантувати, тоді як призначення матеріалу для низьких температур жодним чином не визначає його надійність і стійкість до корозії (прогару) і термічної стійкості.

Погодьтеся, нелогічно припускати, що відомі європейські виробники, такі як Romotop, можуть допустити використання в своєму виробництві невідповідні або недостатньо надійні матеріали. Адже продукція таких європейських компаній поширюється на ринки, де діють жорсткі норми контролю якості та безпеки, а ціна відповідальності занадто висока. Принаймні несерйозно міркувати, що відома виробнича компанія з багатомільйонними оборотами буде ставити під сумнів свою репутацію і застосовувати низькосортні матеріали або комплектуючі, піддаючи ризику свої позиції і авторитет зароблений протягом десятиліть.

У висновку хочеться відзначити, що, використовуючи більш якісні і дорогі (сталь марки S355J0WP + N варто в 5,5 раз дорожче ніж, наприклад, 09Г2С) матеріали у виробництві, Romotop, як відповідальний і авторитетний європейський виробник дбає про те, щоб кожен покупець отримував надійний продукт і насолоджувався його експлуатацією протягом багатьох років. В добавок до якісних матеріалів виробничі потужності Romotop мають високий рівень автоматизації і постійно оснащуються сучасними технологічними рішеннями, які мінімізують ймовірність помилок і роблять продукт ще більш досконалим і комфортним для використання. Все закономірно, адже в кожен новий продукт вкладається більш ніж 25-ти річний досвід і власні досягнення, що удосконалює стандарти якості, в яких вибір правильного матеріалу, це всього лише один невеликий етап зі складного і злагодженого процесу виведення продукту на ринок.

Висловлюємо подяку за допомогу в написанні статті К.Х. Бердиєву - гол. конструктору фізико-технологічного інституту металів і сплавів НАН України.


2247 15.06.2018
Пов'язані товари
Економія: 5776грн
DYNAMIC 2G 66.50.01 - камінна топка пряма, подвійне скло
Економія: 8299грн
HEAT 2g 80.50.01 - камінна топка пряма
HEAT 2g 80.50.01 - камінна топка пряма
80х50 см 9 кВт

45296грн 36997грн

Економія: 3344грн
HEAT 2g 42.50.01 - камінна топка пряма
HEAT 2g 42.50.01 - камінна топка пряма
42х50 см 5 Квт

36480грн 33136грн

Економія: 3344грн
HEAT 2g 59.44.13 - камінна топка пряма
HEAT 2g 59.44.13 - камінна топка пряма
42х50 см 4,8 кВт

36480грн 33136грн

Економія: 3648грн
HEAT 2g 59.50.01 - камінна топка пряма
HEAT 2g 59.50.01 - камінна топка пряма
59х50 см 7 кВТ

39216грн 35568грн

Економія: 3344грн
HEAT 2g 59.50.13 - камінна топка пряма
HEAT 2g 59.50.13 - камінна топка пряма
59х50 см 4,8 кВт

36480грн 33136грн

Економія: 3648грн
HEAT 2g 70.44.01 - камінна топка пряма
HEAT 2g 70.44.01 - камінна топка пряма
70х44 см 9 кВт

40128грн 36480грн

Економія: 3344грн
HEAT 2g 70.44.13 - камінна топка пряма
HEAT 2g 70.44.13 - камінна топка пряма
70х44 см 5,6 кВт

37392грн 34048грн

Економія: 7296грн
HEAT 2g 70.50.01 - камінна топка пряма
HEAT 2g 70.50.01 - камінна топка пряма
70х50 см 9,3 кВт

40736грн 33440грн

Економія: 5472грн
HEAT R 2g S 50.44.33.13 - камінна топка кутова права з сусуцільним склом
Економія: 5776грн
HEAT R 2g S 60.44.33.13 - камінна топка права кутова з сусуцільним склом
Економія: 6992грн
HEAT R 2g S 65.51.40.01 - правобічна кутова камінна топка з сусуцільним склом
Економія: 6080грн
HEAT R 2g S 70.44.33.13 - камінна топка кутова правобічна з сусуцільним склом
Економія: 5776грн
DYNAMIC 2G 66.50.13 - камінна топка пряма, потрійне скло
Економія: 6688грн
DYNAMIC B2G 66.50.01 - камінна топка пряма, заднє завантаження, подвійне скло
Економія: 6688грн
DYNAMIC B2G 66.50.13 - камінна топка пряма, заднє завантаження, потрійне скло
Економія: 5168грн
DYNAMIC 2G 44.55.01 - камінна топка пряма, подвійне скло
Економія: 5168грн
DYNAMIC 2G 44.55.13 - камінна топка пряма, потрійне скло
Економія: 4256грн
DYNAMIC 2g 35.46.01 - камінна топка, подвійне скло
Економія: 5776грн
DYNAMIC B2G 35.46.01 - камінна топка, подвійне скло, заднє завантаження
Економія: 5472грн
HEAT W 2g 59.50.01 - камінна топка з теплообмінником, пряме скло
Економія: 4256грн
HEAT R 2g S 50.44.33.23 - камінна топка права кутова з роздільним склом
Економія: 4560грн
HEAT R 2g S 60.44.33.23 - камінна топка кутова правостороння з роздільним склом
Економія: 5776грн
HEAT R 2g S 65.51.40.21 - правобічна кутова камінна топка з роздільним склом
Економія: 4864грн
HEAT R 2g S 70.44.33.23 - камінна топка кутова правостороння з роздільним склом
Економія: 11248грн
HEAT C 3g L 80.52.31.01 - конвекційна камінна топка з підйомними дверцятами і гнутим склом
Економія: 12768грн
HEAT C 3g L 80.52.31.01 K1 - конвекційна камінна топка з підйомними дверцятами та сусуцільним склом
Економія: 9120грн
HEAT C 3g L 80.52.31.21 - конвекційна камінна топка з підйомними дверцятами і роздільним склом
Економія: 10944грн
HEAT C 3g L 80.52.31.21 K1 - конвекційна камінна топка з опорною конструкцією і роздільним склом
Економія: 14501грн
HEAT 3g L 110.50.01 - конвекційна камінна топка з підйомними дверцятами
Економія: 8816грн
HEAT R 3g L 65.51.40.01 - кутова права камінна топка з підйомними дверцятами і суцільним склом
Економія: 5472грн
HEAT R 3g L 65.51.40.21 - кутова права камінна топка з підйомними дверцятами і роздільним склом
Економія: 9120грн
HEAT R 3g L 81.51.40.01 - кутова права камінна топка з підйомними дверцятами і суцільним склом
Економія: 7904грн
HEAT R 3g L 81.51.40.21 - кутова права камінна топка з підйомними дверцятами і роздільним склом
Економія: 6384грн
HEAT 3g L 66.50.01 - конвекційна камінна топка з підйомними дверцятами
Економія: 6688грн
HEAT 3g L 88.50.01 - конвекційна камінна топка з підйомними дверцятами
Економія: 14501грн
HEAT 3g L 88.66.01 - конвекційна камінна топка з підйомними дверцятами
Економія: 10032грн
HEAT C 3g L 65.52.31.21 K1 - конвекційна камінна топка з опорною конструкцією і роздільним склом
Економія: 12160грн
HEAT C 3g L 65.52.31.01 K1 - конвекційна камінна топка з підйомними дверцятами та сусуцільним склом
Економія: 9120грн
HEAT C 3g L 50.52.31.21 K1 - конвекційна камінна топка з опорною конструкцією і роздільним склом
Економія: 11552грн
HEAT C 3g L 50.52.31.01 K1 - конвекційна камінна топка з підйомними дверцятами та сусуцільним склом
Економія: 10032грн
HEAT C 3g L 50.52.31.01 - конвекційна камінна топка з підйомними дверцятами та сусуцільним склом
Економія: 7600грн
HEAT C 3g L 50.52.31.21 - конвекційна камінна топка з підйомними дверцятами і роздільним склом
Економія: 10640грн
HEAT C 3g L 65.52.31.01 - конвекційна камінна топка з підйомними дверцятами та сусуцільним склом
Економія: 8208грн
HEAT C 3g L 65.52.31.21 - конвекційна камінна топка з підйомними дверцятами і роздільним склом
0