Переваги та недоліки кахельних камінів

Сьогоднішню статтю хочеться почати з короткого екскурсу в історію і розібратися, а що ж таке «кахель»?

Перші згадки про глазурованої кераміки зустрічалися історикам в папірусах Стародавнього Єгипту. З VIII століття кахлями стали декорувати стіни і підлоги замків європейських країн. У XVII столітті мода на кахельні каміни і печі і прикраса кахлями фасадів будівель дійшла до територій нинішніх України, Росії і Білорусі. Палаци, будинки вельмож і храми перетворилися.

Отже, кахель - це глиняна або керамічна плиточка, що має коробчатую форму. З давніх-давен використовується для облицювання фасадів будівель, стін, печей і камінів. Її лицьова частина може бути гладкою або рельєфною, з візерунками і орнаментом. З іншого боку, кахель оснащений так званої румпи (виступаючими бортиками по всьому периметру плитки). Її призначення - для зручності кріплення кахлю на обробну поверхню і як додатковий теплонакопичувачів. На кожній стороні румпи майстри робили спеціальні, невеликі отвори. Крізь них просмикувалася дріт, яка фіксувала кахель на стіні каміна. Багато сучасні виробники відмовилися від тієї румпи, яку ми можемо побачити на старовинних кахлях, так як вважають, що зараз досить спеціальних клейових розчинів,

За формою кахлі діляться на чотири види:

 • Фронтальні (або плоскі) - використовуються для облицювання поверхонь.
 • Фасонні (або бордюрні) - призначені для декорування виступаючих фрагментів каміна або виділення конкретних зон.
 • Кутові - завдання цього виду кахлів зрозуміла з їх назви.
 • Цокольні - ними завершують облицювання, підкреслюючи нижню частину каміна. Візуально такі кахлі нагадують плінтус.

Для чого потрібен ескіз кахлю

Для розрахунку необхідної кількості кахлів для облицювання вашого вогнища, необхідно знати заміри каміна. Після, майстер на папері зображує кахлі в потрібній кількості, і всіх форм, які знадобляться. Ескіз орнаменту, візерунка або малюнка (дивлячись що ви виберете) робиться в повну величину. Спираючись на ескіз, виготовляють шаблон для заготовки кахлю.

У всі часи наявність в будинку кахельної печі або каміна свідчило про достаток і певний статус господарів, так як задоволення це було і залишається не з дешевих. І, мабуть, це єдиний недолік изразцового каміна.

Чому кахлі дорого коштують?

 • Будь-хто процеси робляться вручну.
 • Копітка і досить тривалий працю над кожною плиточкой (кахель проходить як мінімум два випалу).
 • Кожен елемент розписується художником. Все кахлі індивідуальні, можна замовити майстрові будь ескіз (та хоч фамільний герб).
 • Найскладніше в процесі виготовлення кахлю - це глазурування (різні відтінки мають індивідуальну рецептуру). Таємниці цієї технології майстри передають з покоління в покоління.
 • Деякі глазурі необхідно нанести до 6 шарів. Між нанесенням кожного шару кахлі дають час, щоб висохнути. Після нанесення останнього шару, готовий виріб поміщають в піч.

Так чому ж все більше людей, не дивлячись на високу вартість, віддають перевагу саме кахельної облицювання каміна?

 У чому плюси изразцового каміна?

 • Довговічність можна віднести до головних переваг кахельних печей і камінів. У багатьох замках і будинках, нині музеях, світу, збереглися прекрасні екземпляри кахельних печей минулого і позаминулого століть. Завдяки правильній пропорції компонентів і подвійному випалу кахлю, він абсолютно не боїться тріщин і деформацій.
 • Простоту в догляді за кахлями забезпечує спеціальна емаль або глазур, якою часто покриваються плиточки. Вона захищає поверхню виробу від потрапляння в пори сажі і кіптяви. Досить протерти фасад каміна, або вимити, як звичайну кахельну плитку, і він знову засяє глянцем.
 • кахельна облицювання каміна можна сміливо вважати екологічною. Для виготовлення кахлю використовуються тільки натуральні матеріали, які буквально знаходяться під нашими ногами. Основним компонентом, з якого виходить високоякісне, екологічно чисте виріб, є глина декількох видів. При нагріванні готові кахлі не виділяють ніяких шкідливих токсинів.
 • Вологостійкість - важлива якість, яке можна віднести до плюсів даного виду облицювання. Можете сміливо облицьовувати кахлями банну піч. Зайва волога і, як наслідок, деформація таким плиточки не страшна завдяки матеріалу, з якого вони створюються, і фінішного покриття глазур'ю. А якщо вологи не буде, то і цвіль з грибком не утворюються.
 • Економічність - особлива форма і склад кахлю утворює між каміном і облицюванням додаткову, теплосберегающую повітряну подушку. Таким чином, завдяки кахельної облицювання, знижується витрата палива, а коефіцієнт корисної дії вашого каміна здатний зрости до 85% при первісному ККД в 70%. Добре прогрітий кахельні камін здатний віддавати тепло до 24 годин.
 • кахельна облицювання абсолютно не вбирає в себе запахи. У вашому будинку напевно не буде пахнути димом і гаром від глиняних кахлів. А ось, наприклад, облицювання каміна в дерево або штукатурку цього гарантувати не зможуть.
 • кахлі зовсім нестрашно висока температура, адже він сам народився в печі і стійко витримує нагрівання до 1000 °. Різкі перепади температури так само байдуже цього виду камінної кладки.
 • На відміну від камінів з іншими видами облицювань, кахельні камін, завдяки своєму, акумуляційного тепло і правильно його розподіляє властивості, відмінно нагріває приміщення і в той же час не здатний обпекти руку, якщо його торкнутися. А ви знали, що випромінювання тепла кахельною піччю можна порівняти з сонячним випромінюванням? Виходячи з цього висновки вчених, можна зробити висновок, що людині корисно знаходиться в кімнаті з кахельні каміном.
 • У порівнянні з жаростійким кахлем, який так само використовують для облицювання печей, кахель, завдяки своїй товщині і особливий склад, набагато жорсткіше і міцніше. Облицювання каміна кахлями додасть його конструкції додаткової жорсткості.
 • Цікаво, а майстри, які освоїли ремесло виготовлення кахлів 200 років тому знали, що час не владний над їх творіннями? Емаль, якою покривається готовий кахель, не дозволяє сонячним променям приглушити яскравість фарб!
 • У кахлях ви можете втілити всі свої фантазії - самостійно придумати орнамент або візерунок, підібрати кольори, увічнити таким чином символи свого роду, відбитки долоньок ваших малюків. Повний простір для ідей та креативу.
 • Камін з кахлями може стати родзинкою вашого будинку. Засновником традиції збиратися всією сім'єю, коли за вікном зимова холоднеча, а ви, в колі найближчих людей, насолоджуєтеся особливою атмосферою, яка може бути тільки в кімнаті з живим полум'ям. З давніх-давен, коли Прометей дарував людям вогонь, він став вважатися символом сімейного вогнища.
 • Одягнувши свій камін в кахельні наряд, будьте впевнені, що він унікальний. Більше ніде в світі не буде такого ж вогнища. Якщо ви любите бути несхожими на інших, вважаєте себе творчою людиною і шукаєте натхнення в усьому, що оточує вас - кахлі ручної роботи, саме те, що потрібно вашому будинку.
 • Завдяки кахельному каміну ваше родове гніздо стане для оточуючих дуже запам'ятовується. Це буде свого роду ваша візитна картка і стильний елемент декору.
 • Тільки камін здатний надати будинку неповторну атмосферу затишку!

Давайте підсумуємо:

Незважаючи на складність у виготовленні даного виду облицювання, майстри не втомлюються вдосконалюватися в цій нелегкій справі, винаходячи нові орнаменти, візерунки і сюжети. Крім того, що кахлі можна прирівняти до художнього мистецтва, давайте не забувати про те, що цей матеріал обробки відрізняється своєю екологічністю. Висока герметичність таких виробів забезпечує вільну циркуляцію теплого повітря, забезпечуючи тим самим рівномірний нагрів поверхні і тривалу тепловіддачу. Що вже говорити про столітні терміни експлуатації ...

 Думаю, що більшість з нас погодитися доручити облицювання каміна кахлями кваліфікованим професіоналам з хорошою репутацією і великим досвідом.

Вирішивши облицювати свій камін кахлями, ви отримаєте витвір мистецтва, в створенні якого особисто взяли участь. Цей шедевр з лишком окупить витрачені на нього гроші, адже час, проведений в затишній обстановці з сім'єю - безцінне!


759 06.01.2020
0