Забився димохід? Корисні поради з чищення димоходів | підказки фахівців компанії Romotop

Забився димохід? Корисні поради з чищення димоходів

Якість  функціонування каміна, печі або іншого опалювального приладу багато в чому залежить від чистоти і стану димаря. Про ефективні способи, як почистити димар від сажі, розкажуть фахівці компанії Romotop. Навіть якщо є договір зі спеціальною сервісною фірмою, ці знання і навички можуть виручити вас в критичний момент.


Коли потрібно чистити димохід?


Правильно встановлена ​​димова труба може залишатися чистою довгі роки за умови правильного і дбайливого використання. Якщо вибирати для опалення дрова, що не містять багато смол, і добре їх просушувати, можна обмежитися чищенням отворів усередині приміщення. Частіше прибирайте золу з піддувала і не кидайте в грубку побутове сміття, щоб димова труба довше не засмічувалася і ефективно працювала.
Однак навіть при дбайливому ставленні потрібно проводити планові перевірки і профілактичні заходи: кожні півроку оглядайте димохід, щоб переконатися в його чистоті і справності. Варто враховувати, що забруднення можуть потрапити в димову трубу ззовні у вигляді різного сміття, недоносків пташиних гнізд, павутини і іншого.


Значення чистого димоходу


Почнемо з того, що чистка димоходу від сажі та засмічень необхідна для інтенсивної тяги. Осідаючи і накопичуючись на стінках труби, сажа зменшує її діаметр і заважає вільному руху диму. З тієї ж причини стінки погано нагріваються, через що погіршується тяга, а дим проникає в кімнату. В кінцевому підсумку це сильно знижує ефективність опалення.
Крім того, чистка димоходу - це необхідний захід безпеки. При сильному нагріванні сажнів наліт може спалахнути, через що почнуть тріскатися і руйнуватися стінки. Ще гірше, що іскри, що вилітають з печі, можуть призвести до пожежі, а недостатня тяга до поразки отруйним чадним газом.


Чистка дымохода от сажи: лучшие методы и средства прочистить дымовую трубу


Підручні засоби для чищення


Перш як чистити від забруднень димохід, варто ознайомитися з перевіреними народними способами і популярними заходами профілактики. До таких належить чистка димоходу за допомогою солі - вона запобігає накопиченню сажі на стінках. Метод досить простий: потрібно посипати кам'яною сіллю дровишки під час горіння.
Зменшити шар сажі, що вже накопилая, допомагає картопляна шкірка. Камін або піч треба протопити, а потім насипати в вогонь шматочки або лушпиння сирої картоплі. Для невеликого димоходу знадобиться половина відра, для грубки - ціле відро. Завдяки картопляному пару сажа розпадається - дрібні частинки летять в трубу, а великі падають вниз. Після закінчення процедури грубку треба добре почистити.
Маючи в запасі осикові поліна, не потрібно ламати голову, як все-таки випалити сажу в димоході - просто спаліть в грубці кілька десятків дров. Однак, користуючись даними способом, будьте обережні. Перед тим як вдатися до осики, переконайтеся в здатності опалювального приладу витримати велике навантаження і не розвалитися. Горіння осикових дров створює високу температуру, внаслідок чого сажнів наліт вигорає. Коли процес досягає максимуму, можна почути характерне гудіння в печі, а з труби почнуть вириватися світлі пластівці - шлаки. Якщо відкладення сажі в димоході досить великі, краще відмовитися від цього способу і скористатися більш безпечним.


Як відбувається очищення димоходів?


Навряд чи ви зустрінете сьогодні традиційного сажотруса, котра крокує по вулиці з інструментами напереваги. І, тим не менше, люди цієї професії, як і раніше існують і залишаються дуже затребуваними. Далеко не у кожного власника будинку, опалювального піччю, є необхідні пристосування для чищення труби, та й не всякий вміє робити цю роботу.
Професійні сажотруси очищають димову трубу за всіма правилами, оглядають її на предмет пошкоджень і руйнувань, аналізують якість тяги, оцінюють стан печі і ефективність її роботи.
Деякі домовласники володіють необхідними знаннями та навичками, щоб власноруч доглядати за піччю або каміном. До того ж далеко не всі люди вважають за доцільне викликати сажотруса для приведення в порядок димової труби. Якщо ви наважуєтеся на подібну справу самі, обов'язково вивчіть правила і покрокову процедуру дій.


Самостійна чистка димоходів проводиться наступним чином:

 • для початку потрібно закрити всі прочистние отвори, що виходять в будинок, щоб запобігти випаданню сажі у внутрішнє приміщення. Дверку теж треба закрити, а топку відкритого каміна завісити змоченою тканиною;
 • щоб не зірватися з мокрій або зледенілій даху, беріться за чистку тільки в суху, ясну, безвітряну погоду. Важливою умовою процедури є надійна страховка;
 • в димоходах, якими рідко користуються, птахи можуть звивати і залишати свої гнізда. Якщо в трубі є таке гніздо або засмічення іншого виду, дістаньте його зверху або протолкніте палицею вниз;
 • якщо ви виявили, що товщина сажнів шару в трубі перевищує 2 мм - настав час для капітальної чищення. При меншій товщині накопичених відкладень можна вдатися до нижчеописаних альтернативних способів.


Що необхідно для чистки?


До основних пристосуванням, необхідним для чищення труби, відносять: металевий йорж, щітку, скребок і ядро.

 1. Металевий йорж повинен мати розміри кілька перевищують внутрішній діаметр димоходу. Для труби з прямокутним або квадратним перетином більше підходить жорстка щітка з металевою щетиною. Під час процесу чищення металевий йорж опускається по трубі на тросі, а щітка фіксується спеціальними утримувачами, що з'єднуються в міру її просування.
 2. Крім вищевказаних пристосувань для чищення, корисно також мати важке ядро ​​і скребок. Щільні накопичення сажі спочатку зчищають скребком, а потім вже починають роботу ершом або щіткою.
 3. Під час процедури ви можете наштовхнутися на затори в трубі, що не дозволяють інструменту просунутися далі. Це можуть бути обвалилися цеглу або сміття, привнесений ззовні і накопичився в димоході. Такі затори пробивають важким ядром, яке закріплюють спеціальним карабіном на тросі. Його спускають вниз по центру труби, намагаючись не торкатися стінок. Крім того, сталеве ядро ​​може виступати обважнення для металевого йоржа або щітки. Всі три елементи кріплять на трос за допомогою карабінів, а при необхідності - прибирають ту чи іншу секцію.

Каміни відкритого типу з прямою конструкцією димоходу можна очистити не тільки на даху, але і всередині приміщення - з боку топки. Для даної процедури вам знадобиться спеціальна металева щітка з складовою ручкою.
Закінчивши очищення, слід акуратно відкрити прочистние отвори і вимести забруднення щіткою на совок або ложку для сажі. Частину, що залишилася сажнів пил можна прибрати за допомогою пилососа. Крім того, необхідно ретельно вичистити топку і піддавали.


Як почистити трубу, використовуючи хімзасоби


Щоб створити хорошу профілактику забруднення димової труби, можна періодично використовувати спеціальні хімічні засоби. Їх випускають в порошковому, твердому або рідкому вигляді і рекомендують додавати в розтоплену піч або топку каміна. При горінні ці кошти виділяють гази, що руйнують сажу, але нешкідливі для людини. При їх впливі сажнів шар відокремлюється від стінок і обсипається вниз.Перед тим, як прочистити димар хімічним способом, корисно ознайомитися з найбільш ефективними і популярними засобами.

 1. Протівонагарная хімічна композиція ( «ПХК») виготовляється у вигляді порошку, який відправляють в топку, не знімаючи паперової упаковки. Спалювати його можна разом з полінами або індивідуально. На тисячу кілограмів палива можна витрачати не більше двохсот грамів цієї речовини.
 2. Чеське засіб «Комінічек» - це профілактичний набір з п'яти пакетиків, який рекомендують використовувати протягом трьох місяців. Кожен пакетик містить 14 г речовини. Даний засіб доцільно застосовувати, якщо товщина сажнів нальоту не перевищує двох міліметрів. Воно служить каталізатором для хімічної реакції оксидування сажі, спалюючи її при досить низьких температурах.

У побуті часто використовується штучне чищення поліно під назвою «Сажотрус». Виглядає воно як невеликий брусок, а згораючи виділяє газоподібні речовини, здатні зменшувати сажнів відкладення. Копоть та частки сажі висушуються, а потім обсипають в топку. Даний засіб застосовують для регулярної профілактики, щоб зменшити сажнів наліт і запобігти його загоряння. «Сажотрус» рекомендований для приведення в порядок печей, камінів, обігрівачів, котлів та інших опалювальних приладів, незалежно від різновидів палива.
Якщо ви затоплює камін двічі в тиждень, одного такого бруска вам вистачить на шість місяців. При щоденній топці каміна на півроку потрібно два або три бруска. Якщо мова йде про дров'яної печі, яка працює постійно, один брусок потрібно спалювати кожні два місяці. Для профілактичного чищення великих печей рекомендують спалювати відразу два бруска - один за одним.
До складу чудесного поліна входить вугільний віск, сечовина, тирса, сульфати натрію і алюмінію, хлориди цинку, аморфний кремнезем і оксиди фосфору. Найкращий результат даний засіб показує при очищенні цегляних труб. Перш ніж з його допомогою прочистити димоходи, переконайтеся, що в трубі немає заторів з крупного сміття. Зніміть упаковку, але залиште паперову обгортку, а потім покладіть брусок на гаряче вугілля. Якщо він не світиться від вугілля, підпаліть з двох сторін паперову обгортку.
Дія спаленого поліна триває близько двох тижнів: Сажнєв наліт продовжує відділятися від стінок і опадати в топку. Після закінчення цього часу необхідно добре прочистити камін, трубу і димову заслінку.


Оцінка стану труби


Після процедури очищення, димова труба потребує ретельному огляді. Якщо чищенням займався професійний сажотрус, він оцінить стан приладу і в разі необхідності порекомендує ремонтні заходи. Якщо чистка вашої труби проводилася самостійно, необхідне обстеження проводить сам власник.
Проте не кожна людина володіє навичками і знаннями, що дозволяють правильно оцінити справність димаря. Тому багато хто воліє звертатися не до хімічних засобів, а до послуг відповідних фахівців. Крім знань, професійні сажотруси мають спеціальні пристосування, які допомагають їм якісно провести контроль чистки і стану опалювального приладу.
Для цієї мети сервісні організації використовують спеціальні дзеркала, а особливо просунуті фірми невеликі відеокамери з підсвічуванням. Останній варіант все ще залишається рідкістю, але має незаперечні переваги: ​​ви можете особисто оглянути всі ділянки димаря, проаналізувати стан приладу, зробити висновки про якість роботи.


Додаткові поради власнику димоходу


Щоб пічка або камін справно функціонували і як можна довше залишалися чистими, дотримуйтеся наступних рекомендацій:

 • не використовуйте для опалення хвойну деревину, під усякому разі - не на постійній основі. Хвойники містять велику кількість смол, які після згоряння накопичуються на стінках труби і призводять до її руйнування;
 • не користуйтеся недавно зрубаними або погано висушеними полінами. З моменту заготовлення до відправки дровишек в камін має пройти не менше року. Сире поліно виділяє багато парів, димить, сприяє утворенню сажі і кіптяви;
 • ніколи не спалюйте в каміні або печі побутове сміття, особливо вироби із пластику або синтетики;
 • в якості профілактики завершуйте топку спалюванням дров з осики або вільхи: вони інтенсивно горять, утворюючи сильне полум'я з високими мовами, які випалюють сажнів наліт на стінках.

Щоб якомога рідше проводити капітальну чистку димової труби, регулярно стежте за станом і чистотою опалювального приладу, не нехтуйте заходами профілактики.


4675 17.08.2020
Отримайте консультацію
0

Веб-сторінка використовує файли cookie для надання послуг, персоналізації реклами та аналізу рейтингу відвідувань. 

Користуючись цим сайтом Ви погоджуєтесь з умовами використання файлів cookie. 

+380981531133
Telegram
Viber
Whatsapp
Messenger
Instagram
Як купити?